پایگاه جامع اطلاعات مکانی ایران
پایگاه جامع اطلاعات مکانی ایران دوره‌های آموزشی بسته جامع آموزشی طراحی و پیاده سازی WebGIS با استفاده از Arcgis Server

بسته جامع آموزشی طراحی و پیاده سازی WebGIS با استفاده از Arcgis Server

مدت زمان دوره:   3 ساعت

مدرس:   سعید رحمتی

گواهینامه:   ندارد

مقدمه :
این روزها وب همه چیز را تغییر داده است و GIS از این قضیه مستثنا نبوده است. Web GIS به عنوان ترکیبی از سیستم های اطلاعات مکانی به عنوان یک رشته علمیِ در حال توسعه، از سال 1993 میلادی شروع به رشد نموده است. GIS به یک برنامه کاربردی اینترنتی اجباری تبدیل شده است که بسیاری از افراد را به استفاده از وب وادار نموده است.


 

تعریف Web GIS :
Web GIS یک نوع سیستم اطلاعاتی توزیع یافته است. ساده‌ترین نوع Web GISباید حداقل یک سرویس‌دهنده (سرور یا خادم، مثل سرور سایت گوگل) و یک سرویس‌گیرنده (کاربر مثل یک کاربر که از سایت گوگل استفاده می‌کند) داشته باشد که سرویس‌دهنده آن یک برنامه سرور تحت وب و سرویس‌گیرنده آن یک مرورگر وب (مثل اینترنت اکسپلورِر یا فیرفاکس و …)، یا یک برنامه کامپیوتری (مثل گوگل ارث) و یا یک برنامه موبایل است (شکل 2). سرور یک URL یا آدرس اینترنتی دارد تا سرویس‌گیرنده‌ها یا کاربران آن را در وب پیدا کنند. بنابراین سرویس‌گیرنده به خصوصیات HTTP (پروتوکل انتقال ابرمتنی) برای ارسال درخواست‌ها به سرویس‌دهنده استناد می‌کند. سرویس‌دهنده عملیات درخواست را اجرا می‌کند و پاسخ را از طریق HTTP ارسال می‌کند. قالب پاسخ می‌تواند یک فایل HTML (مثل صفحات وب) باشد که توسط مرورگر وبِ سرویس‌گیرنده استفاده شود، همچنین می‌تواند در قالب‌های دیگری از قبیل تصویر باینری، JSON یا XML باشد.
ساده ترین نوع Web GISباید حداقل یک سرویس‌دهنده (Server) و یک سرویس‌گیرنده (client) داشته باشد که سرویس‌دهنده آن یک Web Application Server و سرویس‌گیرنده آن یک مرورگر وب، یک برنامه desktop و یا یک برنامه موبایل است
Web GIS اغلب GIS-ای در نظر گرفته می‌شود که در یک مرورگر وب اجرا می‌شود اما این تعریف از سرویس‌گیرنده‌های رایانه‌های رومیزی یا موبایل‌ها چشم پوشی می‌کند. در یک تعریف دقیق‌تر، Web GIS به هر نوع GIS که از تکنولوژی‌های وب برای ارتباط بین اجزا استفاده کند، گفته می‌شود.


 

کاربردهای Web GIS :
وقتی در خانه راحت نشتسه‌اید می‌توانید کل دنیا را با کلیک ماوس‌تون بگردید و از دیدن تصاویر ماهواره‌ای لذت ببرید طوری که این احساس را دارید که انگار خودتون در آن محل هستید. قبل از اینکه به یک شهر غریبه سفر کنید می‌توانید بهترین هتل‌های آن شهر را پیدا کنید و رستورانهای اطراف آن را بررسی کنید. سازمان‌های دولتی، بیماری‌های مُسری، زلزله‌های آنی و فاجعه‌های آنی را به صورت آنلاین بر روی نقشه‌های اینترنتی نشان می‌دهند تا از طریق اطلاع‌رسانی، عموم را امن و سالم نگه دارند.
مزایای Web GIS :
    هزینه پایین به علت عدم نیاز به خرید نرم افزارهای GIS مجزا برای هر رایانه
    هزینه پایین به علت عدم نیاز به خرید رایانه های قدرتمند (تنها یک رایانه سرویس دهنده قدرتمند کافیست)
    دسترسی به اطلاعات مکانی و نقشه ها و تحلیل های مکانی از هر جا
    سهولت در بکارگیری نرم افزار و عدم نیاز به نیروی متخصص
    عدم وابستگی به سیستم عامل
معایب Web GIS :
    هزینه راه اندازی اولیه بالاتر در برخی موارد
    عدم بلوغ سامانه های Web GIS

ArcGIS Server :

سیستم ArcGIS تحت سرور یکی از سیستم های تجاری بسشار قدرتمند برای ایجاد برنامه های WebGIS می باشد. این نرم افزار این امکان را فراهم می کند که منابع داده های سیستم اطلاعات مکانی GIS را لز طریق وب منتشر شوند. نرم افزار آرک جی.آی.اس سرور (ArcGIS Server) نرم افزار اصلی ESRI برای حوزه Web GIS است . نرم افزار ArcGIS Server برای ایجاد و مدیریت وب سرویس های GIS ، برنامه های کاربردی تحت وب، و ارائه داده های GIS برروی وب مورد استفاده قرار می گیرد . نرم افزار  ArcGIS Serverبه طور معمول براساس معماری سرویس گرا (SOA) و یا در یک محیط محاسبات ابری (cloud computing) استفاده می شود. اکستنشن های نرم افزار ArcGIS سرور امکان ارائه برخی از قابلیت های ArcGIS Desktop را در قالب وب سرویس فراهم می کنند. اکستنشن های نرم افزار ArcGIS سرور عبارتند از : 3D، Spatial ، Geostatistical ، Network ، Geoportal ، Image ، Data Interoperability ، Workflow Manager ، و Schematics.

 

نرم افزار ArcGIS Server برای دو پلتفرم دات نت فریم ورک و پلت فرم جاوا در دسترس است. ArcGIS Server در سه نسخه ارائه می شود: Basic ، Standard ، و Advanced. نرم افزار ArcGIS Server نسخه Basic عمدتا برای مدیریت geodatabases های چند کاربره و سرویس های ژئودیتا استفاده می شود.

همچنین ArcGIS Server برای مدیریت ژئودیتابیس های چندکاربره نیز مورد استفاده قرار می گیرد. نسخه Enterprise امکان دسترسی به IBM DB2، Informix، Oracle، SQL Server، و PostgreSQL و نسخه Workgroup امکان دسترسی به SQL Server Express را فراهم می آورد.

معرفی دوره :

در این محتوای آموزشی در دو قسمت نحوه راه اندازی یک WebGIS به کمک نرم افزار ArcGIS Server را توضیح خواهیم داد. در تصویر زیر سرفصل دو قسمت را مشاهده می نمایید.

این محتوا شامل قسمت دوم می‌باشد.

این دوره صرفا نحوه پیاده سازی ArcGIS Server می باشد و وارد جزییات طراحی صفحه وب نمی شود. از این رو باید آشنایی کاملی با مفاهیم CSS , HTML و کتبخانه‌های جاوااسکریپت را داشته باشید.

مدت زمان دوره : 3 ساعت

این دوره شامل 2 بخش و 19 سرفصل آموزشی می‌باشد.

جهت خرید این دوره، درخواست خود در بخش تماس با ما ثبت نمایید.

سعید رحمتی


ارسال نظر:


پایگاه جامع اطلاعات مکانی ایران

©BRB تمامی حقوق طراحی سایت متعلق به شرکت دانش‌بنیان بهین ره‌آورد بهبود می باشد.